Aranżacja małego ogrodu to nie lada wyzwanie

Mała przestrzeń w projektowaniu ogrodów wymaga niezwykle przemyślanego projektu. Ważny jest w nim umiar i względna prostota. Nie ma tu miejsca na artystyczną finezję. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę przy zakładaniu takiego ogrodu?

Mały ogród- wielkie wyzwania

projektowanie małych ogrodówEksperci radzą, aby  podczas aranżacji małego ogrodu przede wszystkim zachować  umiar i postawić  na staranne wykończenie. Klimat takiemu miejscu nadaje zazwyczaj dominujący element dekoracyjny. Na małej przestrzeni niezwykle ważne są elementy architektoniczne i detale. Można pomyśleć o jakimś ciekawym meblu, rzeźbie, małej fontannie czy też nietuzinkowej nawierzchni. Taki szczegół będzie zwracał uwagę i nadawał charakter. Pamiętajmy, aby wszystko komponowało się z całą resztą, czyli elewacją domu, ogrodzeniem itp. Pamiętajmy, że jak chodzi o projektowanie małych ogrodów, przesyt jest najgorszym, co może się wydarzyć. Zbyt dużo roślin czy kolorów nadaje wrażenie graciarni, a nie uroczego zakątka przeznaczonego do wypoczynku. Harmonii nadają zawsze murki, na których sadzamy rośliny. Ogród nie jest wtedy nudny. 
Zbyt duże nagromadzenie małej architektury, roślin i kolorów w małym ogrodzie wprowadza wrażenie zagracenia przestrzeni.Jakie rośliny będą najlepsze? Najlepiej takie o dekoracyjnych liściach, które są atrakcyjne przez cały sezon. Musimy zachować odpowiednią kompozycję, więc zwracajmy uwagę na barwę i kształt liści oraz kwiatów.

Mały ogród jest trudną do zaaranżowania przestrzenią. Wymaga od nas precyzji i odpowiedniego planowania. Najlepiej zasięgnąć porady eksperta, który pozwoli nam uniknąć błędów. Umiejętny dobór kształtów, kolorów i rozmieszczenie elementów przestrzeni może bowiem stworzyć z niewielkiego miejsca wspaniały, oryginalny zakątek. Będzie to nasze miejsce do relaksu i spotkań z najbliższymi