Badania stabilności i jakości gruntu

Planujesz budowę domu, budynku gospodarczego lub obiektu firmowego? Jeśli tak to powinieneś zastanowić się nad opcją zbadania gruntu, na którym dana budowla powstanie. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie gleby mają taką samą nośność. 

Badania jakości podłoża

badania geotechniczneWykonywanie badań gruntu jest sprawą bardzo ważną szczególnie wówczas gdy planujemy inwestycje zakrojoną na szeroką skalę. Bezpieczeństwo jest sprawą priorytetową a badanie geotechniczne przyczyniają się do tego żeby było ono zachowane. Warto więc wykonać badania geotechniczne jeszcze przed zakupem działki. Dzięki temu będziemy posiadać wiedzę czy na danym terenie warto rozpoczynać budowę czy jednak jest to teren niestabilny. Większość terenów naszego kraju pokrywają gleby o charakterze zwartym, których struktura jest na tyle ścisła, że wytrzyma duże obciążenia. Niemniej jednak lepiej mieć pewność co do stabilności naszej przyszłej konstrukcji więc badania gruntu są zalecane. Wykonywanie badań jakości gruntu pozwoli nam w przyszłości uniknąć dodatkowych wydatków. Już przed budową będziemy wiedzieli jaki rodzaj drenażu zastosować i jaka jest linia przemarzania gleby. Dostaniemy też informacje odnośnie wód gruntowych, które również mają istotny wpływ na stabilność terenu. Koszt wykonania badań geotechnicznych z reguły jest uzależniony od regionu naszego kraju dlatego ciężko jest podać wartość w sposób bezpośredni. Niekiedy badania należy powtórzyć więc te koszty kształtują się różnie. Wykonanie badań najczęściej oparte jest o analizę gruntu po zrealizowaniu odwiertów na różnych głębokościach.

Warto pamiętać, że badania geotechniczne to nie jest wymóg, który oparty jest o zarabianiu pieniędzy pochodzących z naszych portfeli. Wręcz przeciwnie, badania takie pozwolą nam zobrazować sytuację podłoża dzięki czemu pieniądze możemy zaoszczędzić.