Badanie poziomu kortyzolu

W naszym organizmie jest naprawdę wiele hormonów, które wpływają na codzienne funkcjonowanie naszego organizmu. Warto wiedzieć, że wszelkie zaburzenia w ich stężeniu oddziałują na nasze zdrowie. Warto jest więc regularnie wykonywać badania ich poziomu, aby mieć pewność, że jesteśmy w dobrej kondycji zdrowotnej.

Gdzie wykonać badanie stężenia kortyzolu we krwi?

badanie kortyzolJednym z naprawdę istotnych hormonów w naszym organizmie jest kortyzol. Pełni on rolę jednego z kilku hormonów stresu. Jeśli jesteśmy narażeni na zwiększony stres jego poziom również ulega podniesieniu. Ważne jest jednak to, że jeśli stres jest krótkotrwały to nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Długotrwały, silny stres sprawia, że poziom kortyzolu jest wysoki, a w związku z tym wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Może być one przyczyną cukrzycy, ponieważ podnosi poziom glukozy we krwi, a także nadciśnienia, osteoporozy, czy bezsenności. Może również wywoływać depresję i spadki nastroju. Z tego też warto regularnie kontrolować poziom tego hormonu. Jeśli chodzi o badanie kortyzol oznaczany jest w naszej krwi. W związku z tym należy udać się do najbliższego laboratorium i pobrać krew. Badanie wykonuje się na czczo, a więc minimum osiem godzin po naszym ostatnim posiłku. Warto jest wiec wykonywać je o poranku, na przykład w dni, w które pracujemy popołudniu. Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy każde laboratorium wykonuje takie badanie.

Okazuje się, ze tak, a możemy się o tym przekonać korzystając z naszej wyszukiwarki internetowej. Wpisanie odpowiedniego hasła pozwoli nam na znalezienie najbliższego laboratorium, które za niewielką opłatą pobierze nam krew, a następnie oznaczy poziom kortyzolu. Warto również wiedzieć, że badanie możemy mieć wykonane bezpłatnie po otrzymaniu skierowania.