Czy warto wyjechać na obóz językowy?

Istnieje wiele różnych metod nauczania języka obcego i każdy potrzebuje innego podejścia. Tego, które najbardziej odpowiada jego technikom uczenia się i zapamiętywania. Z reguły najlepsze jest nauczania w małych grupach, które wymaga posługiwania się wyłącznie językiem obcym.

Dlaczego obóz językowy to dobry wybór?

letnie obozy językoweTakie warunki jak opisane wyżej najlepiej spełniają zagraniczne obozy językowe. Trudno jest bowiem nauczyć się języka w czasie dwóch czy trzech godzin w tygodniu, w przepełnionej klasie, czy odrabiając zadania domowe na kolanie. Albo wtedy, gdy zmęczeni po pracy ledwie mamy siłę na kwadrans spędzony nad nudną lekcją gramatyki. Z kolei nauka na obozie językowym za granicą oznacza stały kontakt z tym językiem, w codziennych, życiowych sytuacjach, co zmusza do szybkiego przyswajania sobie wiedzy i wykorzystywana jej w praktyce – żeby zrobić zakupy, porozmawiać o pogodzie albo ulubionym filmie czy nawet przy stole poprosić o sól. Taka metoda nazywana jest imersją językową, ponieważ pozwala dosłownie zanurzyć się w obcym języku i kulturze, dzięki czemu uczymy się szybko i efektywnie, a także przestajemy się bać używać tego języka w zwykłych kontaktach z innymi ludźmi. Obozy językowe nastawione są na umiejętności czysto praktyczne, bez ślęczenia nad monotonnymi zadaniami. Lektorzy prowadzący zajęcia urozmaicają je i wprowadzają ciekawe elementy, jak gry i zabawy, które dodatkowo zachęcają do nauki i wykorzystywania świeżo zdobytej wiedzy. Najczęściej, ze względu na czas trwania obozów (od jednego do czterech tygodni, zwykle jednak dwa lub trzy) wyjazdy odbywają się na letnie obozy językowe. Oznacza to, że poza nauką uczniów czeka też sporo zwiedzania nowych miejsc i sporo okazji, by porozmawiać z autochtonami i doszlifowywać swoje umiejętności.

Najczęściej na obozy językowe wyjeżdżają dzieci i młodzież, przede wszystkim nastolatkowie. Można jednak znaleźć też oferty dla dorosłych, które uwzględnią konkretne potrzeby tej grupy wiekowej, jak na przykład język biznesu.

Zapisz