Czym są biostymulatory roślin?

 

Zastanawiałeś się kiedyś jak to możliwe, że w przypadku niektórych gospodarstw rolnych plony z pól są zbierane nawet kilka razy w roku? Jest to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu biostymulatorów. Są to produkty, które mają za zadanie wspomóc rozwój roślin. Chcesz aby Twoje plony także szybciej dojrzewały? Może najwyższy czas zainteresować się biostymulatorami? 

Zastosowanie biostymulatorów w rolnictwie

biostymulatory roślinWzrost rośliny nie jest tak prostym procesem jak mogłoby się wydawać. Na ich prawidłowy rozwój ma wpływ wiele czynników i nie chodzi tylko i wyłącznie o warunki pogodowe. Choć te niezaprzeczalnie są najsilniejszymi czynnikami stresowymi. Jednak my jako rolnicy mamy w mniejszym bądź większym stopniu wpływ na wzrost roślin. Dzięki odpowiednim środkom przebadanym i dopuszczonym do sprzedaży możemy wspomóc proces wzrostu i dojrzewania. W tym z kolei pomagają nam biostymulatory roślin, które możemy zakupić w wielu sklepach ogrodniczych. Wbrew pozorom nie są to produkty, które dostarczają roślinom chemii. Wręcz przeciwnie w produkcie znajdują się składniki pokarmowe. Produkt ma więc za zadanie stymulować rośliny do tworzenia bądź też usuwania związków biochemicznych, które są przyczyną silnych reakcji na warunki stresowe. W skład biostymulatorów wchodzą między innymi pierwiastki funkcyjne takie jak tytan i krzem oraz aminokwasy. Te z kolei oprócz działania antystresowego mają również korzystny wpływ na przebieg procesu fotosyntezy. To z kolei wpływa na jeszcze lepszy rozwój roślin.

Biostymulatory sprawdzają się przede wszystkim w przypadku kiedy rośliny zostaną wystawione na silne sytuacje stresowe. To właśnie wówczas warto sięgać po produkty. Przykładem takiej sytuacji mogą być chociażby pojawiające się nagle przymrozki w okresie wiosennym bądź jesienią.