Czym są falowniki?

Fotowoltaika jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w przestrzeni publicznej. Naturalne złoża surowców, które mamy na ziemi mają ograniczoną ilość i prędzej czy później się skończą. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do węgla czy ropy.

Jaka jest rola falowników?

falowniki pvWęglem kamiennym ogrzewamy często swoje domy, ale także jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej przez elektrownie. Takie działanie skutecznie zanieczyszcza środowisko, dlatego coraz głośniej się mówi o odejściu ode takiego podejścia. Najlepszym sposobem jest szukanie alternatywnych rozwiązań, które nie szkodzą Planecie. Przykładem takiego rozwiązanie jest fotowoltaika, która wykorzystuje energię słoneczną w celu wytworzenia prądu. W sprzedaży dostępne są panele solarne, które składają się z ogniw fotowoltaicznych, folii PET, folii EVA, skrzynki przyłączeniowej i bardzo ważnej części, czyli inwertera. Wszystkie panele solarne posiadają w zestawie falowniki PV, które służą do przemiany prądu stałego, jaki jest wysyłany z ogniw fotowoltaicznych na prąd zmienny, który płynie w naszych gniazdkach. Od tego niewielkiego urządzenia zależy działanie paneli, dlatego nie należy oszczędzać na ich zakupie. Przy wyborze falownika należy wziąć pod uwagę gwarancję, która może wynosić dwa, pięć, dziesięć lub nawet trzydzieści lat. Jeżeli będzie ona krótsza niż pięć lat, to nie warto kupować takiego falownika. Ważne są także certyfikaty potwierdzające jakość inwertera, wytrzymałość i klasa ochronności IP.

Przeważnie panele fotowoltaiczne są sprzedawane w komplecie ze wszystkimi koniecznymi elementami całej instalacji. Jednak zawsze warto się bliżej przyjrzeć falownikowi, gdyż im będzie lepszy jakościowo, tym dłużej będzie można korzystać z paneli bez przerw ani awarii.