Dbanie o zdrowie kota

Wielu z nas uważa, iż prawidłowe dbanie o kota zamyka się w tematyce podawania odpowiedniego jedzenia i dbania o jego futro. Oczywiście jest to prawdą, ale należy mieć na uwadze to, iż zdrowie domowego pupila nie opiera się tylko na tym. Zwróćmy uwagę również na to czy jest on przez nas szczepiony.

Szczepionka dla kota

szczepienie kotaNasz kot dostaje od nas pełnowartościową karmę z wysoką zawartością mięsa oraz czeszemy go odpowiednio przystosowaną szczotką minimum raz dziennie przy długim włosie i raz w tygodniu przy krótkim. Mimo to należy zadbać o szczepienie kota niezależnie od tego czy wychodzi on na dwór, czy jest w pełni domowym kotem. Jest kilka szczepionek, które warto robić kotu ze względu na późniejsze powikłania. W końcu mniejszym wydatkiem będzie zaszczepienie kota niż leczenie go w późniejszym czasie z ciężkich chorób i patrzenie jak zwierzę cierpi. Oczywiście będą minimalne różnice w szczepionkach dla kota wychodzącego i tego niewychodzącego. Wychodzący powinien otrzymać szczepienia przeciwko  herpeswirozie, kaliciwirozie, panleukopenii, białaczce i wściekliźnie. Z kolei kot będący ciągle w domu również powinien otrzymać takie szczepienia z wyjątkiem szczepienia na wściekliznę. Szczepienia kota powinniśmy zacząć około 7-8 tygodnia jego życia i zakończyć je około 14 tygodnia życia. Niektóre szczepienia należy powtarzać raz do roku, aby mieć pewność działania preparatów. Wyjątkiem jest szczepienie na wściekliznę, którego kolejną datę ustala weterynarz.

Szczepienia kota są bardzo ważne ze względu na to, iż zapewniamy kotu zdrowe życie bez męczących chorób. Dodatkowo sami chronimy siebie przed dużym stresem związanym przez cierpienie pupila i ciągnącym się kosztom leczenia różnych chorób. Zdrowy kot będzie szczęśliwy i wdzięczny.