Dlaczego wizyty u urologa są uznawane za wstydliwe?

 

Wiele osób uważa dzisiaj, że wizyta u urologa należy do zdecydowanie najbardziej wstydliwych. Może bierze się to z tego, że i sam charakter schorzeń urologicznych nie należy do raczej wstydliwych. Nie można stwierdzić, że nietrzymanie moczu jest normalnie traktowanym schorzeniem, zwłaszcza u osób młodych. Czym dokładnie zajmuje się urolog i jakie badania wykonuje?

Podejście społeczeństwa do wizyt urologicznych

urolog z PoznaniaPrzede wszystkim należałoby zacząć od określenia kto może udać się do urologa. Mylnie kojarzymy dzisiaj, że urolog zajmuje się wyłącznie problemami mężczyzn. To prawda jeśli chodzi o leczenie dolegliwości i schorzeń płciowych kobiet zdecydowanie to ginekolog jest najczęściej i najtrafniej wybieraną opcją. Jednak w przypadku układu moczowego, zdecydowanie zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą skorzystać z wizyty u urologa. Zatem łatwo będzie nam teraz określić, że urolog zajmuje się układem płciowo-moczowym człowieka. Oczywiście jest to stwierdzenie bardzo szerokie i można by ściślej określić problemy, z którymi na co dzień boryka się każdy profesjonalny urolog z Poznania czy innego dużego miasta. Przede wszystkim należy wspomnieć o diagnozowaniu i leczeniu chorób prostaty. W tym miejscu wizyta u urologa budzi najwięcej kontrowersji wśród mężczyzn. Głównym problemem w tym przypadku jest przede wszystkim strach przed możliwym zdiagnozowaniem choroby, ale i również samo badanie. Musi zostać ono wykonane przez odbyt pacjenta, a nie będzie zdecydowanie należało do przyjemnych. Na pewno kojarzy się z dyskomfortem nie tylko fizycznym, ale również z tym psychicznym. Pacjent lub pacjentka może również udać się do urologa z problemem typu nietrzymanie moczu. Oczywiście w wieku podeszłym jest to problem występujący powszechnie i nie stanowi jakiejś bariery. Jednak jeśli mówimy o nietrzymaniu moczu w przypadku osób młodych zdecydowanie staje się to dużym problemem o podłożu często również psychicznym. Nie da się ukryć, że diagnozowanie i leczenie tego typu schorzeń nie będzie należało do przyjemnych, a już na pewno nie będzie krótkotrwałe.

Nie da się ukryć, że obawy przed wizytą u urologa mają swoje podstawy. Jednak nie powinniśmy się kierować stereotypowym myśleniem. Nie można zapominać o tym, że im szybciej zdiagnozowane zostanie jakieś schorzenie tym łatwiej będzie się z niego wyleczyć. Wizyta u urologa powinna być przez nas traktowana jak każda inna, konieczna do utrzymania organizmu w dobrym stanie. Oczywiście każdy wie, że to właśnie zdrowie jest najważniejsze.