Działanie detektorów dymu – zindywidualizowanych systemów SSP

Detektor dymu to jeden z elementów systemu sygnalizacji pożarowej. Czujnik pobiera powietrze do analizy – z konkretnego pomieszczenia, w którym się znajduje i najczęściej jest on montowany na suficie. W urządzeniu zamontowana jest wysokowydajna pompa ssąca, dzięki której powietrze może być pobierane do analizatora.

Na czym polega detekcja dymu w zindywidualizowanych systemach SSP?

zindywidualizowany system SSPSystem nie jest w ogóle zależny od przepływu powietrza w danym pomieszczeniu, więc można go zastosować praktycznie wszędzie. System działa skutecznie w każdych warunkach – zarówno tam gdzie wymiana powietrza jest bardzo gwałtowna oraz tam, gdzie nie ma jej praktycznie w ogóle. Dym trafia do detektora przez sieć rurek ssących. Każda rurka posiada wiele otworków ssących, do których również trafia powietrze. To nowatorskie rozwiązanie, bo dzięki niemu jeden detektor jest w stanie zbadać powietrze z różnych pomieszczeń, do których dochodzą takie rurki ssące. Te punkty ssące są miejscami, w których montuje się czujki pożarowe. Najczęściej stosowana jest czujka punktowa. We wnętrzu detektora powietrze dochodzi do głowicy laserowej, która posiada podwójny filtr. Pierwsza filtracja odpowiada za usunięcie różnych zanieczyszczeń z powietrza tj. brud i kurz. Dopiero po usunięciu zanieczyszczeń powietrze trafia do komory detekcji. Tak działa zindywidualizowany system SSP dla konkretnego budynku. Druga filtracja oczyszcza powietrze jeszcze dokładniej. Optyczne elementy głowicy detekcyjnej muszą być czyste, dlatego oczyszczenie powietrza jest tak ważne. Powietrze przechodzi później przez komorę, w której pada na nie wiązka światła laserowego.

Jeśli wiązka trafi na cząsteczki dymu, ulegnie rozproszeniu. Światło rozproszone mierzone jest przez czujniki fotoelektryczne. Czujniki te generują alarm, który zależy od poziomu zadymienia, czyli wielkości zagrożenia pożarowego.