Elementy składowe oraz właściowości kondensatorów

Większość dziś produkowanych kondensatorów jest wykonanych w technologii suchej (żywicznej). Dużą elastyczność w ich konfiguracji, zapewnia zastosowanie elementarnych kubków jednofazowych. Połączenie kubków w trójkąt, lub w gwiazdę umożliwia otrzymanie kondensatorów trójfazowych o zróżnicowanych parametrach elektrycznych.

Budowa i właściwości kondensatorów mocy

baterie kondensatorówŁączenie kubków szeregowo, lub równolegle umożliwia otrzymanie kondensatorów jednofazowych o wysokich parametrach napięciowych, lub prądowych. Wnętrze wykonane są z folii polipropylenowych pokrytych alucynkiem, a całość zalana jest żywicą tworząc zewnętrzną obudowę, zabezpieczającą od mechanicznych i elektrycznych oddziaływań. Wnętrze kondensatora, czyli tak zwane zwijki polipropylanowe posiadają możliwość samo regeneracji, która powstaje w wyniku zastosowanej cienkiej warstwy pokrycia metalizowanego. W przypadku przebicia, izolacja utlenia się, tym samym odtwarzając izolację elektryczną. Ważnym elementem systemów prądowych, są baterie kondensatorów. Są to urządzenia automatyczne, składające się z modułów kondensatorowych, montowanych na płytkach, lub panelach montażowych. Włączanie ogniw kondensatorowych, odbywa się za pomocą styczników elektromechanicznych, lub elektrycznych. Całość montowana jest w obudowie metalowej i sterowana za pomocą regulatorów mocy biernej. Zakres temperatur towarzyszący pracy baterii, wynosi od -10 do 40 stopni Celsjusza. Współczesne baterie kondensatorów mogą być wyprodukowane, w dowolnej obudowie użytej przez producentów rozdzielnic niskiego napięcia. Mogą zostać wykonane jako wolnostojące, lub pod zabudowę. Wersje pod zabudowę produkowane są bez boków.

W zależności od wykonawcy rozdzielnicy głównej, mają możliwość bezpośredniego podłączenia pod most szynowy. Do poprawnej pracy urządzenia, konieczne jest użycie odpowiedniego przekroju kabli (tabele producentów), należy również uwzględnić takie parametry jak: sposób ułożenia, temperatura otoczenia, oraz długość instalacji.