Jak dobrać odpowiednio firany na wymiar?

Dobrze dobrane firany to nie lada wyczyn. Sprawa może wydawać się prostsza gdy zamówimy firanki pod wymiar, jednak czy aby na pewno? W kilku zdaniach oraz zrozumiałym języku, postaram się podzielić z Wami moją wiedzą.

Uszyte firany na wymiar, odnowią Twoje mieszkanie

firanki na wymiarDobrze dobrana zasłonka przede wszystkim powinna pasować do wystroju wnętrza. Głównie należy zwrócić uwagę na meble, kolor ścian oraz pomieszczenie. Jeżeli decydujemy się na kolorową firankę, logiczne jest, że musi kolorystyką nawiązywać do farby, tapety czy płytek na ścianach. W kuchni możemy pozwolić sobie np. na wstawki z tematyką owoców czy warzyw. W obecnym czasie, zdecydowanie największą popularnością cieszą się firany żakardowe. W salonie dobrze sprawdzą się firanki z delikatnym haftem bądź klasyczny i zawsze na topie, woal gładki. Jednak należy nadmienić, iż te ostatnie nie są zbyt łatwe w utrzymaniu ze względu na szybkie gniecenie się materiału. Od pewnego czasu moda kieruje się w stronę minimalizmu, więc zrezygnuj z nadmiernej ilości haftu czy dużej ilości zdobień. Jednak cały sekret tkwi w idealnym dograniu między oknem a firanką. To właśnie odpowiednio dobrane firanki na wymiar dodadzą uroku każdej przestrzeni. W pierwszym etapie należy dokonać dokładnych pomiarów okien oraz karniszy. Gdy w pomieszczeniu mamy zamontowaną szynę, należy zmierzyć jej całą długość, w przypadku karniszy omijamy przy pomiarach zdobienia. Oczekując swobodnie powiewających fal musimy zakupić przynajmniej dwu krotność naszej długości karnisza bądź szyny. Wysokość firan mierzymy od faktycznego poziomu jej zawiśnięcia. Jeżeli marzy Ci się zasłonka aż do ziemi, pamiętaj aby odjąć 2 cm, ze względu na utrzymanie jej w czystości i nie naruszanie fasonu.  

Większość z nas nie wyobraża sobie domu bez firanki, dobrze dobrana, upiększy każdą przestrzeń. Należy jednak pamiętać o tych kilku zasadach, które wymieniłam. Pamiętaj, że zasłonka ma zdobić woje mieszkanie a nie je szpecić.