Jak utylizuje się odpady niebezpieczne?

Ostatnio robiłam w domu gruntowne porządki. Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak wiele niepotrzebnych rzeczy magazynuje w szufladach i szafkach. Uzbierało się tego kilka worków. W głównej mierze były to odpady niebezpieczne w tym stare lekarstwa czy elektrośmieci. Nie miałam pojęcia, co powinnam z tym zrobić, ale wiedziałam, że takich rzeczy na pewno nie można wyrzucać do zwykłego kontenera.

Dowiedziałam się, gdzie powinnam wyrzucić odpady

utylizacja odpadów niebezpiecznychDoszłam do wniosku, że najlepiej będzie dowiedzieć się w firmie, która zajmuje się wywozem śmieci z mojego gospodarstwa domowego, co powinnam zrobić z tymi odpadami. Zadzwoniłam do tej firmy i zapytałam na czym polega prawidłowa utylizacja odpadów niebezpiecznych. Powiedziałam, że mam do wyrzucenia leki i elektrośmieci małych gabarytów. Dowiedziałam się, że najpierw powinnam sprawdzić, jaki jest kod danego odpadu. Odpady niebezpieczne dzieli się bowiem na grupy i podgrupy na podstawie których stwierdza się, czy dany śmieć może zostać zutylizowany lub poddany recyklingowi, czy można go tylko składować (jak np. azbest). Katalog kodów odpadów niebezpiecznych można sprawdzić w internecie. Następnie powinnam posegregować śmieci i zadzwonić do firmy odbierającej śmieci, że potrzebuję wywieźć tego rodzaju odpady. Odbiorą je wtedy ode mnie za niewielką opłatą. Postanowiłam tak właśnie zrobić.

Sprawdzenie kodów nie przysporzyło mi problemów, ponieważ wszystkie grupy śmieci są odpowiednio nazwane i ponumerowane. Kilka dni później firma odebrała ode mnie odpady niebezpieczne. Dowiedziałam się, że leki zostaną zutylizowane na specjalnie przeznaczonym do tego zabezpieczonym wysypisku, natomiast elektrośmieci zostaną najpierw poddane recyklingowi, a części z których już nic nie da się zrobić będą składowane.