Jak ważna jest zabawa w mamę?

Rozwój chłopców i dziewczynek jest często nierozerwalnie związany z odtwarzaniem zaobserwowanych czynności dorosłych. Przede wszystkim, obserwują swoich rodziców oraz otoczenie. Jakie są klasyczne wzorce, które się bardzo często odtwarza? Jakie akcesoria zapewnić dziecku, by mogło doskonale się bawić?

Dziecko bawiące się w mamę z wózkiem

malowany drewniany wózek

Jedną z kluczowych zabaw jest odgrywanie scen zaobserwowanych często na spacerach. Dziewczynki, obserwując zachowania innych mam, często chcą same poudawać dorosłą kobietę, pragnąc mieć śliczny, malowany drewniany wózek. Badacze twierdzą, że jest to bardzo pozytywne zachowanie, które kształtuje zachowania związane z zapewnianiem opieki, czy dbania o bezpieczeństwo. Poruszanie się z wózkiem, gdzie trzyma się ukochanego pluszaka lub lalkę, nie jest niczym nowym. Dziewczynki bawiły się w taki sposób od wielu lat, co pozwalało kształtować ich postawę matczynej troski. Warto też dodać, że na rozwój pociechy wpływa bardzo aprobata rodzica. Naukowcy radzą, by silnie angażować się w zabawę swojego dziecka. Jednym z częstych błędów jest pozostawieniu dziecka w jego świecie, bez zainteresowania postępem jego zachowań względem zabawek. Trzeba pamiętać, że nasze zaangażowanie jest kluczowe, bo nie wpływa wyłącznie na obecnie trwające odtwarzanie zaobserwowanych zachowań, ale pozwala też się do nich odnieść, co może z kolei wpłynąć na ich korektę.

Warto też chodzić z dzieckiem i jego ulubionym wózkiem na długie spacery. Specjaliści mówią, że kształtowanie odpowiednich postaw jest kluczowe w młodym wieku, dlatego warto zapewnić odpowiednie akcesoria, które pomogą mu w realizacji potrzeb związanych z troską, bezpieczeństwem, a także opieką. Najpierw będą to zabawki, później być może zwierzęta, a potem nasze wnuki.