Jak wygląda leczenie uzależnienia od alkoholu?

Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która niestety zbyt często jest bagatelizowana, szczególnie wśród młodych osób. Niestety osoby uzależnione mają spore problemy, aby odstawić alkohol czy nawet go ograniczyć. Nałóg jest tak silny, że z czasem alkohol staje się najważniejszy i alkoholik traci dosłownie wszystko – pracę, zdrowie, rodzinę. 

Leczenie alkoholizmu pod okiem specjalistów 

leczenie alkoholizmuSamodzielne poradzenie sobie z nałogiem jest niemożliwe lub jedynie chwilowe, bo przy pierwszym lepszym problemie czy załamaniu, alkoholik powraca do swoich dotychczasowych nawyków. Właśnie dlatego leczenie alkoholizmu powinno odbywać się wyłącznie pod okiem doświadczonych terapeutów czy w zamkniętym ośrodku. Najważniejsze, aby wyrazić chęć do wprowadzenia zmian w swoim życiu i być gotowym na długą walkę z nałogiem. Mówi się, że alkoholikiem jest się tak naprawdę przez całe życie i jest w tym sporo racji, ponieważ osoby uzależnione do końca życia toczą walkę każdego dnia. Jeśli alkoholik decyduje się na terapię – indywidualną lub grupową, niezwykle ważne jest wsparcie bliskich osób, które powinny pomagać w walce i najlepiej również zrezygnować z trunków wysokoprocentowych. To ważne, by po powrocie z ośrodka, osoba uzależniona nie stykała się z osobami, które będą ją ciągnąć w dół i z powrotem do nałogów. Oczywiście kiedyś to nastąpi, jednak wtedy być może uzależniony będzie już na tyle silny, by odmówić i odejść.

Czy da się wyjść z alkoholizmu? Oczywiście, że tak! Najważniejsza jest wola walki i skoncentrowanie się na innych życiowych celach – zmianie nawyków, często również zmianie otoczenia, aby całkowicie odciąć się od patologicznego i niezdrowego środowiska. To ważne, szczególnie w przypadku młodych osób, które powinny całkowicie przewartościować swoje życie.