Jaką specjalną folię tunelową ogrodniczą wybrać?

Wielu ogrodników uprawia rośliny w tunelach ogrodniczych. Jednak, aby cieszyć się dorodnymi uprawami ważny jest odpowiedni wybór folii i akcesoriów do stworzenie tunelu ogrodniczego. Najważniejszą rolę w tunelu uprawnym spełnia folia to od niej zależą warunki panujące wewnątrz tunelu. W sprzedaży znaleźć można szeroki wybór folii przeznaczonych do pokrywania upraw.

Właściwości specjalnej folii tunelowej ogrodniczej

specjalna folia tunelowa ogrodniczaFolia ogrodnicza powinna być przede wszystkim odporna na działania zmiennych warunków atmosferycznych. Solidna specjalna folia tunelowa ogrodnicza musi być elastyczna i wytrzymała. Ważna jest odpowiednia przepuszczalność światła i izolacja cieplna. Folia dedykowana do tuneli ogrodniczych powinna wykazywać większą odporność na rozdarcia. Poszczególne modele folii różnią kolorem. Najpopularniejsza jest folia w białym lub zielonym kolorze. Zielone modele folii ogrodniczej mają wysoki filtr UV, jest to dobre rozwiązanie w przypadku roślin wrażliwych na promieniowanie słoneczne. Ogrodniczy zazwyczaj decydują się na na zakup białej folii do tunelu uprawnego. Tego typu folia dobre blokuje promienie UV jest bardzo trwała. Jednak kolor to nie jedyny parametr na, który należy zwrócić uwagę podczas zakupu folii. Oznaczenie UV2 – UV5 informuje o stopniu stabilizacji przeciwko promieniowaniu UV. Im wyższy wskaźnik tym powłoka jest bardziej wytrzymała i folia sprawdzi się na kilka sezonów. Kolejnym ważnym parametrem jest gramatura folii, która powinna mieć co najmniej 140 g/m2. W sprzedaży dostępna są gotowe folię na wymiar w takich rozmiarach jak m.in: 12x22m, 16x33m. W przypadku niestandardowych tuneli można zamówić folię ogrodniczą na wymiar. 

Stopień przenikalności światła wynosi ok. 90%, wtedy roślina jest równomiernie oświetlona. Wybór dobrej folii do uprawy nie jest łatwym zadaniem. Warto zapoznać się z specyfiką danego modelu folii ogrodniczej. Tunel uprawny i jego konstrukcja powinna być ściśle dopasowane do wymagań roślin, jakie chcemy uprawiać.