W maszynach służących do produkcji stosuje się wiele ciekawych rozwiązań technologicznych, których nie będziemy w stanie znaleźć nigdzie indziej. Mając do czynienia z takimi elementami jak na przykład sprzęgła palcowe, warto wiedzieć, jak one działają, jakie mają zastosowanie oraz dlaczego są tak chętnie wybierane przez konstruktorów urządzeń.
Warto wiedzieć jak działa sprzęgło palcowe
Pierwszym elementem całego układu napędowego zawsze jest silnik. Może być to zarówno silnik spalinowy jak i elektryczny
, który będzie generował odpowiednią moc oraz moment obrotowy, który będzie potrzebny do ruszenia wszystkich mechanizmów. Warto zastosować także odpowiednie sprzęgło, dzięki któremu będziemy mogli połączyć na przykład wał napędowy z piasta, która będzie zasilała z kolei odpowiednie elementy, takie jak na przykład sekwencyjne koła pasowe albo skomplikowane wiertnice lub pompy mechaniczne. Do przekazania napędu w sytuacji, gdy urządzenia ustawione są względem siebie w linii prostej, warto zastosować sprzęgło palcowe. Składa się ono z dwóch piast, a jedna zn ich posiada odpowiednie palce, które mocują się w drugiej. Inżynierowie często stosują sprzęgła elastyczne palcowe podczas budowania maszyn. Dzięki temu napęd zostaje przekazany w odpowiedni sposób, a my nie musimy martwić się zużyciem sprzęgła, gdyż będzie ono rozkładało naprężenie równomiernie na całej swojej powierzchni.
Urwanie się któregoś z palców jest praktycznie niemożliwe, jeżeli tylko sprzęgło zostanie odpowiednio dobrane do przeciążeń, z jakimi będzie pracować. Mimo to podczas intensywnej eksploatacji zaleca się kontrolowanie stanu tego elementu, przez co będziemy mogli poradzić sobie z wymaganiami, jakie postawi przed nami intensywna praca przemysłowa na naszych urządzeniach.