Miniaturowy robot montażowy

Roboty współpracujące często okazują się ogromnym ułatwieniem podczas wykonywania skomplikowanych prac, zawierających w sobie bardzo odmienne zadania, wymagające podziału uwagi. W manufakturach oraz narzędziowniach, gdzie praca wykonywana jest niemal w całości ręcznie, do tej pory takie maszyny nie miały jednak zastosowania.

Robot współpracujący do stanowiska w manufakturze

universal robots ur3eWiele modeli maszyn automatycznych i produkcyjnych ma zbyt duże gabaryty, by można je było wygodnie ulokować na miejscu pracy, dlatego też znajdują zastosowanie głównie w przemyśle ciężkim. W ostatnich latach pojawiły się jednak zminiaturyzowane roboty współpracujące i autonomiczne, które doskonale radzą sobie w ciasnych przestrzeniach i stanowiskach o bardzo małej powierzchni. Jednym z takich robotów jest Universal Robots UR3E, ulepszona wersja robota UR3, przeznaczona do pracy na małej powierzchni. Jest to bodaj najmniejszy z obecnie wykorzystywanych robotów współpracujących, a jego zasięg nie jest większy niż pół metra. Może on być wykorzystany do wykonywania bardzo prostych zadań montażowych czy obróbkowych, aczkolwiek równie dobrze sprawdza się podczas współpracy z fizycznym pracownikiem, zajmującym stanowisko na którym zamontowany jest robot. Po uprzednim zaprogramowaniu czynności, maszyna ta może przejąć część czynności obróbkowych czy montażowych, wykonywanych na danym stanowisku pracy, i działać na żądanie, lub też w wyznaczonym momencie, zazwyczaj po zakończeniu pracy przez fizycznego pracownika.

Takie urządzenie ułatwia wykonywanie wielu zadań, i skraca czas pracy, jaki musi być poświęcony na daną czynność. UR3E jest na tyle wielozadaniowy, iż przystosowanie go do nowego zadania nie zabiera więcej niż pół godziny, spędzone na programowaniu robota.