Modernizacja światowych dróg poprzez stosowanie lustra

Samochody masowo wyjechały na ulice miast na początku XX wieku. Od tamtej pory specjaliści od dróg i ruchu drogowego głowią się jak zmniejszać liczbę wypadków i kolizji. Dzięki temu aktualny kodeks drogowy wygląda tak bardzo skomplikowanie. Z roku na rok powstają nowe przepisy i znaki. Są one często zmieniane, lecz jest coś, co od pierwszego zastosowania wykorzystujemy do dziś.

Jak lustro zmodernizowało przepisy drogowe

lustra drogoweW Polsce i na całym świecie większość miast założona była w czasach, gdy samochody istniały tylko w wyobraźni. Co z tego wynika? Rozkład ulic w wielu ośrodkach miejskich nie jest przystosowany typowo pod jazdę samochodem. Niejednokrotnie przeszkadza w tym zbyt gęsta zabudowa. Nie raz zdarza się, że nie widać całej jezdni. Właśnie po to powstały lustra drogowe. Wynalazca ewidentnie był geniuszem, ponieważ w tak prosty sposób ograniczył mocno wypadki drogowe i kolizje. Pomysł spotkał się z bardzo pozytywną reakcję, co wcale nie jest dziwne. Początkowo do takich luster stosowano zwierciadła płaskie. Współcześnie wybiera się raczej zakrzywione, co pozwala wychwycić większy kawałek ulicy. Wybór zakrzywionych luster to był kolejny przebłysk geniuszu. Dzięki temu w prosty sposób można poradzić sobie w trudnych warunkach drogowych. Świadczy o tym ilość luster na polskich ulicach. Gdyby to nie działało, to szybko zrezygnowano by z takich rozwiązań. Kolejny przykład na to, że geniusz tkwi w prostocie.

Na tej innowacji w szczególności korzystają młodzi kierowcy, którzy nie mają jeszcze takiego wyczucia podczas uczestniczenia w ruchu drogowym. Wpływa to pozytywnie na bezpieczeństwo, a także poprawia dynamikę jazdy. Wynika z tego, że za jednym zamachem uzyskujemy spokój jazdy oraz możemy pozwolić sobie na szybszy przejazd z miejsca do miejsca.