Nawozy wapniowe dla truskawek

Jeżeli interesujemy się pracą w ogrodzie zapewne wiemy, iż jesień to najlepszy okres na wapnowanie roślin. Wysiane jesienią nawozy mają relatywnie długi czas oraz sprzyjające warunki aby się rozpuścić, przemieścić w obręb ryzosfery oraz odpowiednio zneutralizować zakwaszenie gleby. Dlatego wapnujemy truskawki.

Truskawki w okresie zimowym 

wapnowanie truskawekTruskawki cieszą się naprawdę dużą popularnością. Mimo to wiele osób zajmujących się ogrodami nie wie jak istotnym elementem dla tego rodzaju owocu jest nawożenie. Dlatego wapnowanie truskawek na jesień powinno być nam dobrze znane. Truskawka nie jest jednak bardzo wymagająca, przez co nawożenie jej powinno odbywać się w stopniu umiarkowanym, ale w odpowiednich terminach. Zapewnienie właściwej gleby na okres jesienno-zimowy pozwoli nam na dobry plon. Jednak najczęściej wapnowanie powinno odbywać się tuż przed założeniem plantacji. Dodatkowo nawożenie mineralne przeprowadzone w wyniku analiz gleby pozwala uniknąć ewentualnego niedoboru lub niepotrzebnego przedawkowania składników. Pamiętajmy też o tym, iż truskawki w swoim kodzie wewnętrznym ustalają sobie już plony na kolejny rok. Dlatego najlepiej od razu po zebraniu całego plonu truskawek ponownie je nawieźć i przygotować na kolejny rok, aby równie obficie obrodziły. Nie zapomnijmy też o nawadnianiu. Truskawka potrzebuje bardzo dużo wody, aby miała duże plony o sporych owocach. W innym wypadku truskawki będą małe albo rośliny uschną.

Gleba pod sadzonki truskawki powinna wpierw zostać przygotowana w okresie jesiennym. Należy ją wapnować, a dopiero potem sadzić truskawkę. W kolejnym roku owoce jakie z niej wyrosną będą naprawdę duże i soczyste, jednak tylko w przypadku dbania o to, aby były nawożone i odpowiednio nawadniane. Inaczej uschną.