Nieduża komora baryczna

W dobie dzisiejszej technologii i zaawansowanych metod leczniczych, wiele chorób można skutecznie wyeliminować. Jest to możliwe, gdyż mamy dostępne najróżniejsze metody lecznicze oraz środki farmakologiczne i wszechstronnym działaniu.

Kiedy korzystać z komory tlenowej?

komora hiperbaryczna - śląskPrototypy komory hiperbarycznej pojawiły się już siedemnastym wieku i od tamtej pory są stale stosowane. Choć oczywiście dzisiejsze modele są znacznie bardziej  innowacyjne i funkcjonalne niż kiedyś, to jednak sposób działania jest ciągle taki sam. Działanie komory barycznej jest bardzo proste i na dodatek nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych środków. Głównym zadaniem pacjentów przebywających w kabinie hiperbarycznej jest oddychanie tlenem, który jest podawany przez specjalne maski. Jednakże nie jest to zwykły tlen, taki jakim oddychamy każdego dnia, gdyż jest on, przede wszystkim, czysty i ma trzy razy większe ciśnienie niż atmosferyczne, które nas otacza. To właśnie dzięki temu, skuteczność tlenoterapii jest tak wysoka, gdyż tlen nie napotyka na naturalną barierę przenikalności. Jeżeli interesuje nas komora hiperbaryczna – Śląsk jest regionem, w którym znajdziemy nawet kilkanaście komór. Zostały one stworzone w celu prowadzenia tlenoterapii, która wymaga specyficznych warunków. Z zabiegu w komorze hiperbarycznej mogą korzystać osoby z określonymi schorzeniami, ale są też pewne przeciwskazania. Dotyczą one najczęściej gorączki, leczenia chemioterapią, ciąży czy też bycia zakażonym wirusem górnych dróg oddechowych.

Specjaliści zalecają, aby regularnie korzystać z tlenoterapii przynajmniej przez kilka tygodni, gdyż wtedy zapewnimy sobie trwałe efekty. Choć oczywiście już po pierwszym zabiegu organizm jest maksymalnie dotleniony, co przekłada się na ogólne funkcjonowanie.