Nity zrywalne DIN 7337

 

Istnieje wiele rodzajów połączeń w technologii, ale gdy chcemy stworzyć połączenie nierozłączne, jednym z najlepszych jest nitowanie. Jest to nierozłączne, pośrednie połączenie mechaniczne, dokonywane przy użyciu nitów, najczęściej walcowych. Niegdyś bardzo często używane, teraz często zastępowane przez spawanie, zgrzewanie i klejenie, ale nadal nitowanie jest jednym z lepszych rodzajów połączeń.

Nity zrywalne nierdzewne według normy DIN

din 7337Poprzez nitowanie łączy się blachy, taśmowniki i kształtowniki stalowe oraz wszelkie dźwigary i wsporniki. Stosowane są w okrętownictwie, budowie mostów i wielkich stalowych konstrukcji, a także zbiorników, też ciśnieniowych, dzięki nitowaniu na zakładkę. Używane są one bardzo gęsto, w ogromnych ilościach. Najczęściej używane są nity DIN 7337, które są wykonywane ze stali kwasowej nierdzewnej 1.4301, czyli OH18N9 według polskiej normy PN. Stal ta zapewnia dzięki swoim właściwościom długoletnią ochronę przed korozją i wpływem trudnej atmosfery przemysłowej i morskiej. Nity takie wytrzymują minimum 25 lat w przemyśle i 50 lat w środowisku morskim. Dobierając je należy zwrócić uwagę głównie na średnicę i długość trzpienia, aby połączenie było odpowiednio wykonane. Występują nity gładkie i moletowane. Nity zrywalne są bardzo popularne dlatego, że są bardzo łatwo aplikowalne, w przeciwieństwie do spawania czy zgrzewania, które to wymagają bardzo wykwalifikowanej kadry, szczególnie przy nitowaniu zbiorników ciśnieniowych i kadłubów okrętowych.

Konstruktor podczas projektowania połączeń nitowych musi wziąć pod uwagę, że nity najczęściej pracują na ścinanie lub rozciąganie. Nie mogą też być zbyt rzadko rozmieszczone, ponieważ należy założyć, że to nit lub ich gruba przenosi obciążenie, często bardzo duże przy zbiornikach ciśnieniowych. Nity DIN 7337 są bardzo wytrzymałe na trudne warunki, co pozwala na używanie ich w bardzo wielu sytuacjach.