Ochrona drzew siatka na ptaki

Nie ma to jak smaczny, domowy dżem. Moja mama robi bardzo dobre konfitury. Ponieważ mamy dostęp do własnych owoców to co roku wspólnie zbieramy je i w miarę możliwości pomagamy w powstawaniu tych słodkich dzieł sztuki. Ale chyba nie wszystkim się to podoba.

Siatka na ptaki ratunkiem dla owoców

mocna siatka na ptakiZa naszym domem stoi dosyć stare drzewo wiśniowe. Istnieje ono odkąd pamiętam i co roku daje mnóstwo owoców. Około pięć lat temu trochę przyschło i obcięliśmy mu kawał gałęzi, myśleliśmy, że nic już z tego nie będzie. Ale następnego roku drzewo się zazieleniło i rozkwitło. Ale co roku pojawiał się ten sam problem. A mianowicie chodzi o szpaki. Nie wiem jakim cudem te małe, wszędobylskie szkodniki są pod ochroną. Jest ich zawsze pełno. Próbowaliśmy pozbyć się ich na różne sposoby. Strzelanie z wiatrówki (oczywiście w powietrze, wszystko zgodnie z prawem), podrzucanie pod drzewo petard, głośne zabawki, puszki na sznurku wydające z siebie hałas. Wszystko działało na chwilę, ale szpaki szybko się przyzwyczajały i przestawały reagować na nasze straszaki. Jednego roku nie było w ogóle dżemu wiśniowego, owoców było zbyt mało. Wtedy miarka się przebrała. uznaliśmy, że trzeba całkowicie pozbyć się problemu. Rozwiązaniem okazała się mocna siatka na ptaki którą można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Rozwiązanie jest rewelacyjne i nie posiada praktycznie żadnych ograniczeń stosowania. Po jego użyciu wiśni mieliśmy jak nigdy dotąd. Pamiętam, że tego roku dżem wyszedł nietypowy. To chyba wina proporcji składników, ale był on wyjątkowo twardy i pyszny. Jedliśmy go ze smakiem, chociaż mieliśmy problem z jego nakładaniem na chleb.

Myśleliśmy, że walka ze szpakami jest ciężka. Nic bardziej mylnego. jak się okazuje proste rozwiązanie są najlepsze. Ochrona drzew przed latającymi szkodnikami nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych i wielkiego wysiłku.