Operat PPOŻ – czy jest niezbędny?

Stworzenie skutecznie działającego miejsca składowania odpadów to czasochłonne zadanie, które wymaga od nas przede wszystkim determinacji, wytrzymałości mentalnej i sporej dawki pracy. Niestety, nie wynika to ze względu na prace fizyczne, a ze względu na niesłychaną wręcz ilość pracy biurowej, którą trzeba wykonać przed otwarciem składowiska. Ilość papierkowej roboty potrafi sięgać zatrważającej ilości, a warunki, które trzeba wypełnić są z całą pewnością ogromne. Jednym z nich jest operat PPOŻ, jednakże – czy jest on niezbędny? 

Do czego operat służy? 

operat ppożPrzede wszystkim, zanim padnie odpowiedź na wyżej wymienione pytanie należytym jest wyjaśnienie czym w ogóle jest operat PPOŻ. Przede wszystkim, jest to dokument, który zawiera w sobie wszystkie zasady ochrony przeciwpożarowej całego obiektu, jego wydzielonej części, czy też innego miejsca składowania odpadów. Tak więc, w operacie przeciwpożarowym odnajdziemy zapiski mówiące o sposobach walki z pożarem, o sposobach ochrony pożarowej, a także o drogach ewakuacji i tym podobnych rzeczach, które przyczyniają się do ochrony przeciwpożarowej. Tak więc, operat jako dokument ma spore znaczenie, aczkolwiek od momentu obowiązkowego posiadania go, wiele osób jest jemu przeciwne, głównie ze względu na niesamowite trudności w zdobyciu go, które są głównie spowodowane pracą papierkową oraz szeroko pojętą biurokracją urzędów, które się tym zajmują. Niemniej jednak, operat przeciwpożarowy należy do tych dokumentów, które są niezbędne i z racji trudności związanych z jego wydawaniem, prywatne firmy dostały prawo wydawania go. 

Jak więc widzimy, operat przeciwpożarowy jest dokumentem, który z całą pewnością może być przydatny w kontekście budowania składowiska odpadów oraz prowadzenia go. Niemniej jednak, warto pamiętać o tym, że im szybciej zdecydujemy się na wyrobienie go, tym szybciej będziemy mogli przejść do kolejnej fazy organizacji naszego przedsiębiorstwa.