Prywatna terapia uzależnień w górach

 

Uzależnienie jest bardzo specyficzną, rozległą i trudną w leczeniu chorobą. Obejmuje wszystkie aspekty funkcjonowania człowieka, oddziałuje również na członków rodziny, prowadzi do wykończenia fizycznego i psychicznego. Z tego względu leczenie uzależnień powinno rozpocząć się od uzyskania spokoju, poczucia odprężenia i możliwości zastanowienia się nad sobą i swoim życiem. 

Leczenie uzależnień w kontakcie z naturą

centrum uzależnień w górachWiększość ośrodków leczenia uzależnień jest umiejscowiona w oddaleniu od zgiełku miast, na jego obrzeżach, czy też na wioskach. Przede wszystkim chodzi tutaj o odizolowanie pacjentów od ciekawskich oczu ludzi z zewnątrz, którzy bez trudności mogliby zaglądać przez mury ośrodka, gdyby ten znajdował się w centrum miasta. Również dla samych pacjentów niezwykle ważny jest spokój i kontakt z naturą, który pozwala zatrzymać bieg myśli i rozpocząć prawdziwą, wewnętrzną terapię. Wśród uzależnionych często wybierane są nietypowe miejsca ulokowania ośrodków, na przykład centrum uzależnień w górach, w cichej miejscowości nad morzem bądź dosłownie w środku lasu. To, w połączeniu z brakiem dostępu do urządzeń telekomunikacyjnych sprawia, że chory cały swój czas i uwagę poświęca na kontakt z samym sobą, z grupą i z terapeutą. Brak dodatkowych rozproszeń jest bardzo ważnym czynnikiem sprzyjającym leczeniu, głównie dlatego, że ścisła terapia wymaga ogromnej pracy, skupienia i wewnętrznego spokoju.

Ośrodki uzależnień to instytucjonalne formy terapii, które w okresie od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy umożliwiają osobie chorej odizolować się do zewnętrznego świata i w pełni skupić na procesie leczenie. W ośrodkach tych środowisko jest maksymalnie zbliżane do tego panującego na zewnątrz, dlatego osoby chore poza terapią zajmują się także pracą, pasjami i relacjami z innymi ludźmi.