Przewierty w obszarach silnie zurbanizowanych

Centra miast i wielkie osiedla to zdecydowanie miejsca, które najmniej lubią pracownicy, którzy wykonują instalacje elektryczne, wodociągowe i kanalizacyjne. Szczególnie tyczy się to pracy w ziemi, czyli wykonywania wykopów. Duża ilość mediów biegnących w tych miejscach w ziemi niestety nie wpływa dobrze na wydajność pracy.

Sterowany przewiert horyzontalny dobry na obszary zurbanizowane

przewierty horyzontalneJeszcze gorzej wygląda sytuacja, gdy konieczne jest wykonanie przewiertu, a trzeba dodać, że w obszarach o dużym natężeniu ruchu jest to nawet wskazane, żeby nie blokować ruchu samochodów. W takim przypadku używa się do tego wiertnic horyzontalnych, jednak ich praca w takim terenie nie jest łatwa. Linie biegnące w ziemi są często tak liczne, że nie zawsze można znaleźć linię prostą, która nie będzie w kolizji z żadną z tych nitek. Rozwiązaniem tego problemu są przewierty horyzontalne sterowane za pomocą komputera. Do tego celu wykorzystuje się specjalne wiertnice, które mogą w trakcie pracy zmieniać kierunek wiercenia. Tylko dzięki zastosowaniu takiego urządzenia w niektórych miejscach unikniemy kolizji. Do ich sterowania używa się zaawansowanych systemów. Wprowadza się do nich trajektorie przewiertu i wiertnica zaczyna swoją pracę. Bardziej zaawansowane urządzenia dodatkowo posiadają kamerę, która obserwuje wnętrze przewiertu. Pozwala to uniknąć kolizji z urządzeniami, które nie zostały uwzględnione na planie.

Nie ukrywam, że od czasu wynalezienia wiertnik sterowanych praca przy przewiertach w miastach stała się dużo prostsza. Specjalne firmy, które świadczą takie usługi nie narzekają na ilość zleceń, ponieważ niemal w każdym miejscu wielkiego miasta istnieje tak dużo instalacji pod ziemią, że praca bez takiej wiertnicy staje się powoli niemożliwa.