Soczewka toryczna wykonana z różnych materiałów

O zastosowaniu soczewek torycznych zdecydować może tylko i wyłącznie lekarz specjalista okulista. Dlatego jeśli ktoś podejrzewa, że ma problem ze wzrokiem i zauważa, że nie widzi dokładnie tego, co znajduje się daleko albo blisko, powinien udać się do gabinetu okulistycznego, by skorzystać z profesjonalnej porady.

Soczewka toryczna z tworzyw twardych i miękkich

soczewki toryczneLekarz przeprowadzi pełne badanie narządu wzroku. Najczęściej diagnozowane są takie wady jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność, ale może się zdarzyć (co wcale nie jest rzadkie), że lekarz stwierdzi również astygmatyzm. Jest to wada, która może występować samodzielnie lub może towarzyszyć innym wadom wzroku (np. krótkowzroczności). Jeśli taka wada zostanie stwierdzona, to lekarz przepisze specjalne soczewki toryczne, które służą właśnie do korekcji astygmatyzmu. Jednak to lekarz dokładnie określa, jakie soczewki są potrzebne. Z soczewkami jest trochę tak jak z wyborem odpowiednich butów – jeśli mają być wygodne, to muszą być dokładnie dopasowane do wielkości oka i wady. Oczywiście obecnie na rynku dostępne są szkła kontaktowe toryczne, które mogą nawet zmieniać kolor tęczówki. Można wybierać spośród soczewek wykonanych z materiałów miękkich, ale są też szkła toryczne ze sztywnych tworzyw gazoprzepuszczalnych (określane skrótem RPG). Oprócz nich można kupić też soczewki wykonane z materiałów twardych. Jeśli chodzi o soczewki ze sztywnych tworzyw takie jak RPG, to te dobrze utrzymują się we właściwym położeniu.

Soczewki wykonane z materiałów miękkich są wygodne i stosunkowo łatwe w użytkowaniu. Pierwsze soczewki powinien założyć lekarz okulista. Z pewnością nauczy on pacjenta, jak robić to w sposób prawidłowy i jak dbać o higienę w trakcie zakładania i ściągania soczewek kontaktowych. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne.