Sterowanie roletą za pomocą włącznika

Rolety w domu mają służyć do regulacji naświetlenia pomieszczeń, a także zapobiegać ucieczce ciepła z domu. Niektóre rolety mają także opcję antywłamaniową, dzięki której trudniej jest się do domu dostać złodziejom. Rolety można zamykać przy pomocy mechanicznych regulatorów umieszczonych obok rolety lub za pomocą specjalnych włączników.

Włączniki roletowe mają jeden lub dwa przyciski

włącznik roletowyZamykanie rolet przy pomocy kręcenia kolba lub luzowania wajchą są dość niepraktyczne. Lepiej jest po prostu wcisnąć przycisk, aby silniczek elektryczny umieszczony w rolecie mógł zadziałać. Do tego jednak służą specjalne włączniki dedykowane specjalnie dla rolet. Nie są to takie same włączniki jak w przypadku światła, ponieważ ich konstrukcja byłaby niewystarczająca. Włącznik światła łączy ze sobą tylko dwa przewody, natomiast do rolety potrzeba więcej. Typowy włącznik roletowy musi obsłużyć zarówno stałe zasilanie rolety jak i dwa dodatkowe kable sygnałowe, które odpowiadają za zamykanie i otwieranie rolety. Włączniki do rolet występują w dwóch rodzajach. Jednym z nich jest włącznik jednoprzyciskowy, który działa w ten sposób, że jeden przycisk odpowiada zarówno za zamykanie, jak i otwieranie rolety. Gdy go wciśniemy roleta zaczyna się zamykać, gdy zrobimy to ponownie, zatrzyma się, natomiast ponowne wciśnięcie spowoduje, że roleta się zacznie podnosić. Drugi rodzaj to włącznik dwuprzyciskowy, gdzie jeden przycisk odpowiada za podnoszenie, a drugi za opuszczanie rolety.

Włączniki powiązane z roletami muszą być dobrej jakości. Pamiętajmy, że występuje w nich więcej przewodów, dlatego też więcej elementów może się zepsuć, a jeśli zepsuje się tylko jeden z tych elementów, to cały włącznik trzeba będzie wymienić, gdyż nie będzie spełniał on swojej funkcji. W domach najczęściej wybiera się włączniki dwuprzyciskowe, ze względu na większą wygodę w sterowaniu roletą.