Szelki bezpieczeństwa do pracy na wysokościach

Odpowiednia odzież i wyposażenie ochronne są niezbędne do wielu prac, szczególnie tych powiązanych z przemysłem i budownictwem, ale nie tylko. Stosowne wyposażenie, takie jak kaski ochronne czy szelki powinny posiadać też inne osoby, między innymi alpiniści przemysłowi oraz inni wykonujący prace na wysokościach.

Szelki do bezpiecznej pracy na wysokości

szelki bezpieczeństwaNa rynku dostępny jest duży wybór szelek bezpieczeństwa, zarówno do intensywnego, zawodowego wykorzystania, jak też do prostych, krótkotrwałych prac. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na szereg różnych czynników, aby dopasować je prawidłowo do rodzaju wykonywanej pracy, a także aby zapewniały maksymalny komfort użytkownikom. Szelki bezpieczeństwa powinny posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać normy BHP. Poza rozmiarem, dopasowanym do konkretnego użytkownika, trzeba brać też pod uwagę ilość i rozmieszczenie punktów zaczepowych, gdyż ma to znaczenie dla różnych rodzajów zadań, w czasie których wykorzystywane będą szelki. Kolejna ważna rzecz to zwrócenie uwagi na ergonomię produktu – nie powinien on w żaden sposób ograniczać i krępować ruchów. Wiele modeli wyposażone jest w system szybkiego rozpięcia, który pozwala błyskawicznie rozpiąć szelki w sytuacji zagrożenia czy np. zaplątania w linę asekuracyjną. Przy wielu rodzajach prac, szczególnie tych odbywających się w nocy czy w warunkach ograniczonej widoczności, istotne jest wybranie szelek odblaskowych, które znacząco podniosą bezpieczeństwo użytkownika.

Wśród innych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas doboru szelek do prac na wysokości, jest materiał, z którego są wykonane oraz ilość miejsca na narzędzia. To ostatnie jest szczególnie przydatne, gdy nie można zabrać ze sobą torby z narzędziami bądź korzystanie z niej byłoby znacząco utrudnione i niewygodne.