Szkolenia BHP w polskich przedsiębiorstwach

Od kilku lat zajmuję się pomocą w uzyskiwaniu odszkodowań w wyniku wypadku w pracy. Zauważyłem, że istnieje w Polsce pewna smutna tendencja, która polega na unikaniu przeprowadzania szkoleń BHP dla pracowników, albo robienia go w sposób budzący ogromne wątpliwości, np. jako pięciominutowy przewodnik po zakładzie na zasadzie „tutaj są bezpieczniki”. 

Dlaczego tak ważne jest szkolenie BHP?

szkolenia bhp dla firm z rzeszowaWielokrotnie uczulam swoich znajomych oraz rodzinę, aby nigdy w życiu nie podpisywali dokumentu o przejściu szkolenia BHP, jeśli zostało ono zorganizowane nieprawidłowo, na przykład przez szefa podczas krótkiej przerwy w pracy. Takie zachowanie jest szczególnie powszechne w mniejszych firmach, które zatrudniają kilka osób i – niestety – szukają oszczędności poprzez unikanie wydatków związanych z podstawowym szkoleniem pracowników. Z doświadczenia (które zdobywałem przez lata pracując w rzeszowskiej kancelarii prawnej) wiem, że wiele osób, które doznały wypadku w pracy (często bardzo dramatycznych w skutkach i wyłączających poszkodowanego z normalnego życia społecznego), niejednokrotnie przeszły szkolenie, które odbyło się w sposób nieprawidłowy i niechlujny i podpisały dokument traktujący o przejściu takiego szkolenia wraz z listą tematów, jakie umownie były poruszone, co znacznie wpłynęło na niższe odszkodowanie lub jego całkowity brak, gdyż w świetle prawa, osoba, która podpisała takie zaświadczenie (nawet jeśli zawierał on nieprawdziwe informacje), sama mogła doprowadzić do wypadku poprzez złamanie zasad. Właśnie z tego powodu, wraz z przyjaciółmi, postanowiliśmy zorganizować kampanię społeczną, która będzie uświadamiać mieszkańców o ich prawach. Do akcji przyłączyła się również instytucja, która prowadzi szkolenia BHP dla firm z Rzeszowa i wspólnie walczymy o zaostrzenie kontroli w zakładach pracy.

Mamy nadzieję, że uda nam się uświadomić mieszkańców (a w szczególności ludzi młodych, którzy dopiero zaczynają szukać pracy) jak bardzo ważne jest domaganie się swoich praw i zachowanie czujności związanej z nielegalnym procederem, którym jest zmuszanie pracownika do podpisania fałszywego dokumentu.