Taśmy suwakowe, ich rola i rodzaje

 

Zamek błyskawiczny jest jednym z najbardziej popularnych elementów odzieży, który możemy spotkać praktycznie w każdym rodzaju ubrań. Możemy podzielić je kilka podstawowych rodzajów, z których każdy znajduje zastosowanie w trochę innym elemencie ubrania. Dzięki ich budowie oraz odpowiednim dobraniu długości możemy z powodzeniem wybrać jego parametry do każdego rodzaju okrycia wierzchniego.

Rodzaje taśm suwakowych będących podstawą zamka błyskawicznego

taśmy suwakoweMożemy wyróżnić kilka rodzajów taśm oraz zamków. Jednym z nich jest zamek błyskawiczny zbudowany z użyciem metalowych elementów. Jest on używany najczęściej w różnego rodzaju spodniach, a jego budowa pozwala na wielokrotne użytkowanie, bez obaw o jego nadmierne zużycie. Taśmy suwakowe montowane w bluzach i kurtkach, to przede wszystkim modele kostkowe. Dzięki ich cichej i bezproblemowej pracy znajdują swoje zastosowanie w wielu produktach codziennego użytku. Mogą to być na przykład kurtki, bluzy, plecaki czy wszelkiego rodzaju saszetki. Warto nadmienić także, że zamki możemy podzielić na wersje rozdzielcze oraz nierozdzielcze. Taśmy i zamki mogą także być wszywane do wszelkiego rodzaju ubrań sportowych i wodoodpornych. Ich właściwości zapewnia kryta budowa oraz nieprzepuszczalność wilgoci podczas złych warunków atmosferycznych lub uprawiania hobby narażonego na nadmierną ekspozycję na wodę.

Zamki błyskawiczne i taśmy są dobierane także pod względem użytego odcienia materiału, tak aby w dobry sposób komponowały się zresztą odzienia wierzchniego. Bez użycia taśmy suwakowej bylibyśmy skazani na nieporęczne guziki oraz zatrzaski, których zapięcie i rozpięcie zabiera bardzo dużo czasu.  Intuicyjna obsługa zapewnia także pewne chronienie ciała przed zimnem czy też deszczową pogodą.