Wkręt TORX do metalu: jego specyfika

Wkręty do metalu różnią się znacząco od tych przeznaczonych do drewna. Przede wszystkim muszą odznaczać się odpornością na korozję, warunki pogodowe oraz ogólną solidnością i jakością. Występują w wielu rozmiarach. Wyróżniają się specyficzną budową poszczególnych elementów składowych.

Charakterystyka wkrętu TORX do metalu

wkręt torx do metaluJest jednym z rodzajów wkrętów budowlanych, obok wkrętu do drewna, betonu oraz płyt gipsowo-kartonowych. Przy czym połączenia na wkręty wykorzystywane są zarówno przez domowych majsterkowiczów, jak i profesjonalistów (np. w budownictwie). Wkrętów używa się bowiem do łączenia elementów: drewnianych, metalowych i materiałów wymagających stelaża. Jeśli chodzi o ten do metalu właśnie, przede wszystkim musi być odpowiednio dobrany do potrzeb, specyfiki pracy i materiału nocowanego. Musi być wykonany ze stali odpornej na czynniki zewnętrzne, najlepiej ocynkowanej, nierdzewnej. Jeśli chodzi o budowę, cechuje go zazwyczaj walcowaty kształt, czyli ma regularną średnicę na całej długości. Wyjątkiem jest końcówka, która przyjmuje zwężony i ostrzejszy kształt. Z reguły wkręty tego rodzaju mają odrobinę niższy skok gwintu, a ich łby mogą być stożkowe, walcowe lub podkładkowe. Wkręt TORX do metalu wyróżnia się z kolei tym, że przez swoja wytrzymałość sprawdzi się zawsze tam, gdzie przewiduje się wielokrotne odkręcanie i przykręcanie elementów konstrukcji. Warto dodać, że najpopularniejszy jest tak zwany blachowkręt. On z kolei charakteryzuje się tym, że podczas jego wkręcania na krawędzi otworu powstają wyżłobienia, które świetnie współpracują z gwintem blachowkrętu. Zapewnia to stosunkowo mocne połączenie z blachą. Ponadto połączenia wykonane przy użyciu blachowkrętów są szybkie w montażu oraz wygodne w użyciu.

Jak się okazuje, wszystkie dostępne obecnie na rynku wkręty są zbudowane w podobny sposób. Co więcej, wybierając konkretny rozmiar czy rodzaj, należy zwrócić uwagę nie tylko na wymiary, ale także na przeznaczenie. Parametry wkrętów dostosowane są do typu materiału, do którego są przytwierdzane.