Wykorzystanie drewna iglastego

Nie ma powszechnego dostępu do drewna w Polsce. Zarządzaniem dostępnością zajmują się lasy państwowe, których głównym zadaniem jest dbanie o ochronę przyrody, a co za tym idzie także o to, żeby drewna w Polsce nie zabrakło. Odpowiednia polityka musi nakładać limity na wycinkę lasów, gdyż w przeciwnym razie drewna mogłoby nie starczyć ze względu na duże zapotrzebowanie.

W Polsce jest więcej drzew iglastych niż liściastych

drewno iglasteDrewno w Polsce jest używane już od bardzo dawna jako jeden z podstawowych materiałów budowlanych, a także jako opał. Z tego też powodu także dzisiaj jest duże zapotrzebowanie na drewno. Drzewa rosną wiele lat, a wyciąć je można w zaledwie chwilę. Jeśli nawet w miejsce wycinki posadzimy sto drzew, to będziemy mogli je wykorzystać dopiero za kilkadziesiąt lat. Dlatego też obecnie dostępne jest tylko to drewno, które urosło zasadzone kiedyś. Ze względu na szybkość wzrostu częściej sadzi się u nas drzewa iglaste niż liściaste. Pozyskane w ten sposób drewno iglaste nadaje się jako materiał konstrukcyjny, a także jako opał. To drewno ma oczywiście niższą wartość opałową i mniejszą wytrzymałość niż niektóre drzewa liściaste, jednak jego cena i dostępność zachęca do zakupu. Z drewna iglastego produkuje się belki konstrukcyjne, a także panele tarasowe, deski elewacyjne i wiele innych elementów. Można z tego drewna zrobić także więźbę dachową, przy zachowaniu odpowiednich przekrojów.

Drewno iglaste jest dużo prostsze do pozyskania niż inne gatunki. Jeśli przejeżdżać będziemy akurat przez jakiś polski las, to zrozumiemy dlaczego. Większość drzew w naszych lasach to szybko rosnące wysokie sosny. Podłużna struktura ich pni dostarcza tartakowi dobrego materiału na produkcję długich desek i belek, dlatego też chętnie sadzi się tego typu drzewostany w naszych lasach.