Zalety instalacji odpylających

Wiele z gałęzi przemysłu, takich jak przemysł drzewny, metalowy czy inne, charakteryzuje się specyficznymi warunkami pracy, dlatego wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań, które zapewnią pełne bezpieczeństwo swoim pracownikom, którzy narażeni są na wiele czynników mogących szkodzić ich zdrowiu – jednym z nich jest unoszący się w zakładach pył.

Zastosowanie instalacji odpylających

instalacje odpylającePrzykładowo, pracownicy zakładów zajmujących się obróbką elementów drewnianych powinni być zaopatrywani w specjalny sprzęt pozwalający im na wykonywanie swoich obowiązków bez narażania własnego zdrowia – otrzymują oni od pracodawcy specjalne obuwie i hełmy ochronne, a także okulary, słuchawki oraz maseczki chroniące drogi oddechowe. Jednak żeby wzmocnić bezpieczeństwo w miejscu pracy, stosuje się również tak zwane instalacje odpylające, które są w stanie zredukować ilość pyłu na hali produkcyjnej nawet o siedemdziesiąt procent. Rzecz jasna, wszystko zależy od wielkości sali oraz od liczby urządzeń odpylających – przyjmuje się, że na każde tysiąc pięćset metrów sześciennych pomieszczenia powinno montować się jeden wentylator. Ich rola jednak nie sprowadza się jedynie do odprowadzania pyłu z hal produkcyjnych – nie miałoby to przecież większego sensu – dlatego wyposażone są one w specjalne filtry, które zatrzymują na sobie dziewięćdziesiąt dziewięć i dziewięć dziesiątych procent odessanego z sal pyłu. To naprawdę imponujący wynik, pamiętać jednak trzeba o regularnym opróżnianiu filtrów.

Co bardzo istotne, instalacje odpylające zasilane są energią elektryczną, dlatego są bardzo ekologiczne – co więcej, dzięki filtrom nie pozwalają na unoszenie się pyłu do atmosfery. Ma to szczególne znaczenie w zakładach, w których unosi się pył powstały w wyniku piłowania elementów stalowych.