Zastosowanie nowoczesnych pieców akumulacyjnych

Ekonomiczniejsze ogrzewanie elektryczne jest możliwe dzięki tańszej taryfie energetycznej i piecom akumulacyjnym. Energia cieplna jest wówczas wytwarzana w rdzeniu pieca i w zależności od żądanej temperatury pomieszczenia, oddawana przy pomocy dmuchawy, oraz w niewielkiej części przez swoją obudowę.

Zasady działania grzejników akumulacyjnych

grzejniki elektryczne akumulacyjnePomysł pieców akumulacyjnych polega na wykorzystaniu do ogrzewania budynku, powstającego głównie w nocy, nadmiaru produkowanej energii elektrycznej. Nowoczesne grzejniki elektryczne akumulacyjne to energooszczędne urządzenia, dzięki którym możemy znacząco zredukować koszty wynikające z ogrzewania domu. Polega to na wykorzystaniu energii okresowo zbytecznej, która jest sprzedawana w znacznie niższej cenie. Obsługa takich grzejników jest prosta i intuicyjna, wymaga jedynie znajomości kilku zasad. W przypadku kiedy nie zostało zainstalowane sterowanie ładowania, urządzenie powinno być nastawione w następujący sposób: w okresie przejściowym około 1/3 pełnego ładowania, w przypadku łagodnych dni zimowych 2/3 pełnego ładowania i dni zimowych – pełne ładowanie. Po krótkim czasie używania grzejników, ustawienie tych parametrów staje się już bardzo proste. Oddawanie ciepła, czyli tak zwane rozładowanie, ustawiane jest za pomocą specjalnego regulatora, który zamontowany jest na ścianie urządzenia, lub jako osprzęt dodatkowy, w dowolnym miejscy na ścianie. Żądaną temperaturę ustawiamy na regulatorze, który automatycznie dostosowuje ją do pomieszczenia.

Dzieje się to za pomocą wbudowanej w piec dmuchawy i utrzymywane jest na stałym poziomie. W przypadku bardzo mroźnych dni i kilkudniowej nieobecności w domu, zaleca się pozostawienie regulatora temperatury włączonego i nastawionego na temperaturę pomieszczenia np. 15 stopni Celsjusza. Zabezpieczy to mieszkanie, lub budynek przed nadmierny wychmłodzeniem (zabezpieczenie przeciwmrozowe).