Zastosowanie różnego rodzaju suwnic

 

Suwnice to dźwignice pracujące w ruchu przerywanym wykorzystywane w branży budowlanej i przemysłowej. Mówiąc prosto, jest to po prostu mechanizm podnoszenia i opuszczania ładunków. Jest on przeznaczony do sprawnego i efektywnego przemieszczania materiałów zarówno w pionie, jak i poziomie w obszarze określonej powierzchni placu budowy. Mogą być używane w zamkniętych pomieszczeniach, jak hale, ale także na otwartych przestrzeniach.

Charakterystyka i rodzaje suwnic

suwnicaPrzesuwanie ładunków jest ograniczone poprzez zakres ruchu wciągnika czy wciągarki oraz przez tory, na których się porusza suwnica. Mechanizm podnoszenia składa się z korpusu, silnika napędowego, liny stalowej, pierścienia, który ją prowadzi, prętów ze zderzakami oraz haka oraz wyposażenia elektrycznego. Wyróżniamy sześć rodzajów suwnic. Suwnice pomostowe, na których most jest oparty na górnym torze lub podwieszany od spodu. Suwnice bramowe swoją nazwę zawdzięczają bramom opierającym się na podporach na torze jezdnym, w związku z tym wyróżniamy również suwnice półbramowe, z tym, że w tym przypadku częścią nośną jest półbrama. Do czynienia mamy również z suwnicami konsolowymi, których konstrukcja ma kształt wspornika. Suwnice modułowe są lekkimi, podwieszanymi, które zbudowane są z pół zamkniętych modułów. Te suwnice są mocowane do dachów lub do stropów, a ich przebudowa i nadbudowa jest stosunkowo łatwa. Ostatnim rodzajem są suwnice kolumnowe, które są zamontowane na pionowej kolumnie.

Urządzenia te są zaawansowanymi technologiami ułatwiającymi pracę na budowie w obszarze podnoszenia i przemieszczania ciężkich ładunków. Z pewnością stanowi duże ułatwienie podstawowych prac na budowie, w związku z czym jest podstawą odpowiedniej organizacji pracy w branży budowlanej i przemysłowej.