Zastosowanie rozrzutnika do obornika

Na rynku dostępne są rozrzutniki do obornika zarówno jednoosiowe, jak i dwuosiowe. Rozrzutniki dwuosiowe typu tandem są tradycyjnymi rozrzutnikami. Coraz częściej producenci stosują jednak układ jednoosiowy, który ma swoje zalety, ale także wady. Wybór odpowiedniego rozrzutnika może być trudny.

Zalety rozrzutnika dwuosiowego

rozrzutnik do obornika dwuosiowyPopularną maszyną rolniczą, która jest powszechnie używana w gospodarstwach jest rozrzutnik do obornika dwuosiowy i ma on szeroki wachlarz zastosowań. Głównym jego zadaniem jest rozrzucanie obornika po polu. Można zamiast obornika rozrzucać torf, masę roślinną, kompost czy wapno dolomitowe. Istnieje możliwość przerobienia rozrzutnika na przyczepę. Dzięki zamontowaniu z tyłu burty można wykorzystywać go jako przyczepę. Rozrzutnik jest urządzeniem niemal bezawaryjnym, a części do maszyny są niedrogie. W związku z tym jest tak bardzo popularny. System dwuosiowy rozrzutnika ma swoje wady i zalety. W tym systemie jest większa stabilność, a koła są mniejsze. Koła posiadają również amortyzację. Dzięki mniejszym kołom łatwiej przerobić go na przyczepę. Układ dwuosiowy jest bardziej stabilny. W układzie typu tandem niegdyś zamiast ciągnika rolniczego używano koni. W układzie dwuosiowym potrzebna jest większa moc napędowa, ze względu właśnie na mniejsze koła. Przed wyborem odpowiedniego ciągnika należy rozważyć wszystkie jego wady i zalety. 

Maszyny rolnicze są powszechnie stosowane w gospodarstwach rolnych i pozwalają na spore zaoszczędzenie czasu, ale także dzięki nim praca jest znacznie wydajniejsza. Dzięki nim rolnik może zostać całkowicie wyręczony w pracach na polu. Jedną z popularniejszych maszyn rolniczych jest właśnie rozrzutnik do obornika, który jest niezwykle praktyczny i pozwala na efektywne nawożenie pól.