Zepsuty zamek zwykle nie wymaga wymiany taśmy

Zamki błyskawiczne to rozwiązanie stosowane w wielu elementach garderoby i nie tylko. Bluzki, spodnie, kurtki, ale również obuwie, walizki, torby, kosmetyczki najczęściej zapinane są za pomocą suwaka. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne i wygodne, jednak narażone na częste awarie, zwłaszcza przy codziennym eksploatowaniu.

Zepsucie taśmy zamkowej czy suwaka

taśma zamkowaKiedy dojdzie do popsucia zamka błyskawicznego obawiamy się, że konieczne będzie wypruwanie elementu umożliwiającego zapinanie danej części garderoby,a to z kolei jest pewnego rodzaju utrudnieniem zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z danej rzeczy codziennie i nie możemy sobie pozwolić na oddanie kurtki czy butów do specjalisty. Na szczęście w większości przypadków okazuje się, że możliwa jest naprawa w zaciszu własnego domu przy użyciu narzędzi dostępnych w większości gospodarstw domowych. Najbardziej narażoną na awarię częścią zamka błyskawicznego nie jest taśma zamkowa, a suwak, określany również mianem biegacza lub błyskawicy. Jeśli nie doszło do wykruszenia zębów w taśmie, nie będzie konieczności wypruwania jej. Często do takiej naprawy wystarczą kombinerki lub innego rodzaju zaciski. Na początek warto spróbować zacisnąć boczne części suwaka, które w wyniku częstego używania mogły się rozejść i wówczas nie spełniają swojej funkcji tak, jak powinny. Jeśli taki zabieg nie pomógł, wówczas powinniśmy wymienić samą błyskawicę. Aby tego dokonać, musimy pozbyć się tej zużytej. Możemy tego dokonać samodzielnie, ale wymaga to delikatności.

Zepsuty zamek w codziennie użytkowanej rzeczy to nie kłopot, jeśli pod ręką mamy zestaw majsterkowicza w postaci kombinerek czy szczypiec. Z ich pomocą jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać naprawy zamka błyskawicznego w kilka chwil, dzięki czemu nie musimy rezygnować z korzystania z ulubionych butów czy torebki.