Kwas hialuronowy stawy

female having back pain


Kwas hialuronowy (HA) jest od dawna stosowany w leczeniu schorzeń stawów. Jako naturalny składnik tej części ludzkiego ciała, doskonale nadaje się do łagodzenia skutków artretyzmu, reumatyzmu i innych chorób zwyrodnieniowych stawów. Może być podawany w tabletkach lub w formie zastrzyku.

Kwas hialuronowy nawilża i chroni nasze stawy przed ścieraniem się. Ma również właściwości przeciwzapalne. Ułatwia transport środków odżywczych do tkanek oraz usuwanie odpadów metabolicznych. Szczególne znaczenie ma jego obecność w tzw. mazi stawowej, substancji, która zmniejsza tarcie w stawach oraz chrząstkach. Z wiekiem jego udział w tych częściach ciała maleje, ponieważ nasz organizm przestaje produkować wystarczające ilości HA. Kuracje na stawy kwasem hialuronowym (w tabletkach lub zastrzykach) mają na celu zrekompensowanie tych naturalnych strat związanych z wiekiem.

Kwas hialuronowy stawy – zastrzyki czy tabletki?

W obu wersjach – tabletkach i zastrzykach na stawy – kwas hialuronowy jest obecny w medycynie od dłuższego czasu. Mniej wiadomo o jego skuteczności w formie doustnych suplementów. Badania naukowe nie potwierdziły ani nie wykluczyły jednoznacznie jego pozytywnego wpływu na zdrowie naszego aparatu ruchowego. Wiele zależy od naszych indywidualnych predyspozycji i odczuć.

Jeśli chodzi o kwas hialuronowy na stawy w formie zastrzyków, badania przyniosły mieszane wyniki. W jednym z nich efekt kuracji był zbliżony do zabiegu placebo, który polegał na wstrzyknięciu w okolice stawu kolanowego zasolonego roztworu wody. Inne badania na pacjentach z osteoporozą, reumatyzmem czy innymi zwyrodnieniami stawów wykazywały skuteczność kwasu hialuronowego.

Czy efekty kuracji stawów kwasem hialuronowym są trwałe?

HA to substancja dobrze i szybko wchłanialna przez ludzkie ciała. Dzięki temu nasz organizm dobrze ją toleruje, ale z drugiej strony zabiegi z jej użyciem (również powiększanie piersi czy wyrównywanie zmarszczek) trzeba powtarzać pl.wikipedia.org. Ich trwałość to od 6 do 12 miesięcy w zależności od naszej charakterystyki osobniczej. Innymi słowy, niektórzy wchłaniają kwas hialuronowy szybciej, inni dłużej, ale dzieje się to w każdym przypadku.

Zabieg jest nieskomplikowany, szybki i bezbolesny. Bezpośrednio po nim może wystąpić niewielkie opuchnięcie oraz dyskomfort po stronie, gdzie wykonywany był zabieg. Najczęściej stosuje się kwas hialuronowy na stawy kolanowe, ale znane są także jego aplikacje w innych elementach mechanizmu ruchowego.

Warto zasięgnąć porady lekarza, czy jest to odpowiedni dla nas sposób zmniejszania dolegliwości związanych z zapaleniem stawów, osteoporozą czy reumatyzmem.

Rate this post