Naturalne płyny do czyszczenia całego domu

domowy plyn do czyszczenia


Czy można wyeliminować z domu preparaty zawierające toksyczne substancje chemiczne i zastąpić je naturalnymi środkami czy sposobami na utrzymanie domu w czystości? Dzisiaj wiem, że tak. Jak to zrobić i jak zaoszczędzić niezłą sumę pieniędzy przy okazji?

Jakiś czas temu Agencja Ochrony Środowiska podała wyniki swoich badań i to co przeczytałam było trochę przerażające. Okazuje się, iż powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy (dom, biuro, przedszkole, szkoła, siłownia itd.) sprzątane ogólnodostępnymi chemicznymi środkami jest od 10 do 100 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz, czyli na dworze. Środki chemiczne emitują toksyczne opary, które wdychamy codziennie.

Bardzo łatwo i ekonomicznie można przejść na naturalne metody sprzątania domu przy okazji bez szkody dla nas i środowiska. Nasze babcie ceniły siłę octu i czasem nie wiem dlaczego o tym zapomnieliśmy? Ocet to naturalny, tani produkt, który usunie pleśń, bakterie i tłuszcz. Ocet ma jedną wadę… nie pachnie przyjemnie, ale można go udoskonalić. Zanim podam przepis na domowy  płyn do czyszczenia jeszcze kilka informacji. Ocet tutaj jest naszą bazą, ma kwaśny odczyn i czasem może zmatowić np. blaty kamienne. Warto mieć pod ręką również sodę oczyszczoną i cytryny i naturalne mydło lub mydło malarskie.

Domowy płyn do czyszczenia

– ½ litra octu jabłkowego

– skórki od pomarańczy lub cytryny

– słoik i butelkę z rozpylaczem

Skórki zalać octem i odstawić do “przegryzienia się” przynajmniej na 2 tygodnie. Skórki oddadzą swój aromat do octu i płyn będzie pachniał przyjemnie. Zapach octu wprawdzie raczej szybko się ulatnia, ale woń świeżej pomarańczy czy cytryny zawsze jest przyjemniejszy. Czasem oprócz skórki z cytrusów dodaję świeży rozmaryn lub miętę, aby nadać świeżości. Słoik trzymam w szafce w kuchni.Po dwóch tygodniach przelewamy nasz płyn przez sitko do butelki z rozpylaczem i gotowe!

Takim płynem możemy umyć podłogę i inne powierzchnie w kuchni i łazience oraz myć okna po uprzednim rozcieńczeniu z wodą.

Rate this post