Rozwój płodu – pierwsze miesiące cz.1

black and white photo of a couple kissing in the sea


W czasie dziewięciomiesięcznego rozwoju płodu w macicy, twoje dziecko przechodzi przez wiele zmian, rośnie i rozwija się, by w końcu wyjść na świat jako nowy człowiek. Ciąża dzieli się na trzy okresy, zwane trymestrami, podczas których dziecko dokonuje milowych kroków w swoim rozwoju. Poniższy opis dotyczy wyglądu dziecka w każdym z kolejnych miesięcy ciąży.
 

Rozwój płodu – Miesiąc 1

Pod koniec czterech tygodni, zarodek osiąga wielkość ok. 7 mm. Tworzą się zaczątki jego serca, układu pokarmowego, kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Zapłodnione jajo jest już 10.000 razy większe, niż było w chwili poczęcia.
 

Rozwój płodu – Miesiąc 2

Z końcem drugiego miesiąca, dziecko ma już ok pl.wikipedia.org. 2, 5 cm wielkości. Poczyna działać jego serce, a oczy, usta, nos i zęby zaczynają się tworzyć. Jeśli będzie chłopcem, zaczyna się też formować jego penis. W 8 tygodniu, dziecko zaczyna się poruszać, choć rzadko można ten ruch wyczuć. 
 

Rozwój płodu – Miesiąc 3

Początek 13 tygodnia oznacza rozpoczęcie drugiego trymestru ciąży pl.wikipedia.org. Dziecko ma ok. 6 cm wielkości, a jego narządy, które dotychczas się formowały, zaczynają nabierać rozpoznawalnych kształtów. W pełni ukształtowane są już palce dłoni i stóp oraz zaczynają wyrastać paznokcie. W 10 tygodniu, dzięki badaniu dopplera można usłyszeń bicie jego serduszka.
 

Rozwój płodu – Miesiąc 4

Pod koniec 4 miesiąca dziecko zaczyna uczyć się takich odruchów, jak ssanie, czy połykanie i w tym momencie może rozpocząć ssać własny kciuk. Także płeć w tym okresie może już zostać zdefiniowana. Skóra dziecka jest jasnoróżowa, przezroczysta i pokryta miękkimi, puszystymi włoskami. Choć wyglądem przypomina człowieka, jest jeszcze zbyt małe (ma ok. 14 cm) by mogło przetrwać poza łonem matki. 14 cm) by mogło przetrwać poza łonem matki

Rate this post